tel. 790 840 670

Clockwork - Wirtualne Biuro Poznań -Coworking - Tanio

Wirtualne Biuro Poznań
CENNIKMenu

Zabytki na ul. Słowackiego w Poznaniu.

28 czerwca 2018 - Aktualności

Zabytki na ul. Słowackiego w Poznaniu.

Poznań jest bardzo starym miastem i znajduje się w nim wiele zabytków. Dzisiaj przybliżymy wam zabytki znajdujące się na ulicy Słowackiego. A jest ich parę! Oczywiście na naszej ulicy jest bardzo dużo ciekawych architektonicznie budynków, ale dzisiaj skoncentrujemy się tylko na tych, które są na oficjalnej liście zabytków w Poznaniu.

Jeśli chcecie zobaczyć inne zabytki w Poznaniu sugerujemy wam skorzystanie z informacji znajdujących się pod tymi linkami.

Rejestr Zabytków

Zestawienie zabytkowych nieruchomości.

Zerkniemy dzisiaj na zabytki zarejestrowane przy ulicy Słowackieg.

Pierwszy z nich to zespół szkolny przy ul. Słowackiego 54/56 składający się z:
szkoły – głównego budynku,
sali gimnastycznej,
budynek gospodarczy,

Widzimy z naszego okna że elewacja przeszła w czerwcu 2017 roku remont i wygląda naprawdę dobrze. Jest odświeżona oraz część cegieł została wymieniona na nowe. Budynek zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Administratora Rejestru Zabytków miała być wybudowana w 1907 roku.

Drugim budynkiem jest szkoła dla dziewcząt znajdująca się przy ul. Słowackiego 58/60. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Administratora Rejestru Zabytków została ona wybudowana w 1895 r.

Budynki te obecnie są połączone w jedną funkcjonalną infrastrukturę tworzącą Liceum Językowo-Geograficzne imienia Kossaka.

Kamienica w której mieści się nasze biuro została wybudowana w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Kamienica przeszła w ręce rodziny Ryglewiczów zaraz po drugiej wojnie światowej zaraz po tym jak do Poznania wrócił dziadek obecnego właściciela. Według informacji jakie udało nam się uzyskać to budowa została sfinansowana przez trzech dyrektorów zakładów Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Z tego co wiemy to zbudowali oni parę innych kamienic na tej ulicy. Jak udało nam się ustalić jednym z pierwszych właścicieli był Henryk Dębiński.

Poniżej przedstawiamy oryginalne zdjęcia z tego okresu tak, aby przybliżyć wam prawdziwy wygląd kamienicy. Jak widać kamienica oraz jej elawacja zachowały się w swoim naturalnym stanie. Z zewnątrz widzimy że jest to po części zasługa okrywających je roślin oraz winorośla, które bujnie porasta na całej powierzchni.

Architektura przedstawiona na zdjęciach jest typowa dla okresu 20-lecia międzywojennego.

Wirtualne Biuro - Słowackiego 55 - Kamienica

Wirtualne Biuro - Słowackiego 55 - Kamienica Od środka

Wirtualne Biuro - Słowackiego 55 - Kamienica Ogródek

Wirtualne Biuro - Słowackiego 55 - Kamienica Dwór

Wirtualne Biuro - Słowackiego 55 - Kamienica Widok z zewnątrz

Wirtualne Biuro - Słowackiego 55 - Kamienica Środek Wjeście

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykończenia balkonów przy pomocy spiczstych metalowych zakończeń są typowe dla okresu dwódziestolecia międzywojenego. Dla przykłądu poniżej zamieszczamy zdjęcia Kamienicy znajdującej się przy ulicy Roosevelta 5 w Poznaniu.

Kamienica Rosevelta 5 - 01 Kamienica Rosevelta 5 - 02 Kamienica Rosevelta 5 - 03 Kamienica Rosevelta 5 - 04

Kamienica Rosevelta 5 - 05

Podobne zdobienia w bardzo widoczne są także w innych budynkach z tamtego okresu nie będących w Poznaniu. Dla przykąldu zamieszczamy zdjęcie kamienicy z Gdyni przy ul. Kapitańskiej.

Kamienica Gdynia Przy ul. Kapitańskiej

Na zdjęciach tych widać dokładnie tendencje stylu funkcjonalistycznego. Niektóre elementy budowli są rozbudowane w celu poprawy warunków korzystania kosztem proporcji i walorów wizualnych. Jest to zawłaszcza widoczne w budowie tarasów, które są nieproporcjonalne do reszty oraz umiejscowione na krawędziach.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *