tel. 790 840 670

Clockwork - Wirtualne Biuro Poznań -Coworking - Tanio

Wirtualne Biuro Poznań
CENNIKMenu

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

20 kwietnia 2018 - BLOG - Podatki

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to sposób rozliczania podatku w działalności gospodarczej, w którym nie bierzemy pod uwagę kosztów uzyskania przychodu. Podstawą opodatkowania jest w tym przypadku przychód przedsiębiorstwa. Równocześnie podatnik ma możliwość skorzystania z dużej ilości ulg. Rachunkowość dla tego typu opodatkowania prowadzona jest przy pomocy ewidencji przychodów.

Aby móc rozliczać się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego trzeba dokonać odpowiedniego zgłoszenia przy pomocy formularza CEiDG-1. Tak jak w przypadku innych form opodatkowania konieczne jest dokonanie tego zgłoszenia najpóźniej do dnia 20 stycznia danego roku.

Kto może rozliczać się w ten sposób?

Wybierając tą formę rozliczenia należy pamiętać, że tracimy wtedy możliwość rozliczenia się razem ze swoim małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Równocześnie nie można odliczyć od podatku kosztów kwalifikowanych (art. 26e. Ustawy o Podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Z tej formy opodatkowania, podobnie jak w przypadku podatku liniowego, nie mogą skorzystać osoby, świadczące pracę dla obecnego lub byłego pracodawcy, a także osoba która jest zatrudniona w ramach umowy o pracę. Nie można także skorzystać z tej formy w momencie kiedy współmałżonek prowadzi ten sam rodzaj działalności.

 

Istnieją także limity dotyczące przychodów uzyskanych w poprzednich latach. W przypadku uzyskania kwoty przychodu większej niż 250 tys euro zgodnie z podaną przez NBP stawką walutową na dzień rozliczenia podatku.

Rodzaje działalności nadające się do rozliczania przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można zastosować w stosunku do działalności takiej jak:

Stawki podatku według działaności

Stawki podatku są zróżnicowane w zależności od rodzaju działalności gospodarczej:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to specyficzny rodzaj opodatkowania i może z niego skorzystać tylko określona grupa przedsiębiorców. W przypadku lokali gastronomicznych jest to bardzo opłacalny sposób rozliczenia działalności. Wszystko zależy od sytuacji i zalecamy tutaj konsultacje z księgowym lub radcą podatkowym.

Jeśli interesują was inne sposoby opodatkowania przedsiębiorców PIT to koniecznie przeczytajcie następujące artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *