tel. 790 840 670

Clockwork - Wirtualne Biuro Poznań -Coworking - Tanio

Wirtualne Biuro Poznań
CENNIKMenu

Podatek Liniowy

20 kwietnia 2018 - BLOG - Podatki

Podatek liniowy PIT to alternatywa do opodatkowania na zasadach ogólnych. Jest bardzo opłacalny dla podatników, których dochody przekraczają kwotę 85 528 zł rocznie. Oznacza to że nie płacą oni tak jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych podatku w wysokości 32% ale 19%. Niestety ten typ opodatkowania nie posiada tak szerokiego zestawu ulg podatkowych jakie można zastosować w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. Wyberając tą formę opodatkowania składamy oświadczenie na druku CEIDG-1, o którym pisaliśmy w naszym poprzednim poście

 

W przypadku opodatkowania podatkiem liniowym dochody osiągnięte z naszej działalności gospodarczej są odseparowane od pozostałych dochodów. Może to oznaczać że podatnik nie będzie miał możliwości rozliczania się razem z małżonkiem oraz uwzględnienia ulg przysługujących z tytułu posiadania dzieci. Tak samo ma się sytuacja jeśli chodzi o uwzględnienie ulg za dzieci. Podatek liniowy może być też niekorzystny w sytuacji kiedy musimy rozlicza się z pozostałych dochodów osiąganych z innych źródeł.

 

Kolejnym warunkiem związanym z rozliczaniem się podatkiem liniowym jest nie świadczenie usług dla obecnego lub byłego pracodawcy.

Clockwork - Podatek Liniowy

PAMIĘTAJ: W przypadku podatku liniowego nie ma możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku.

Obliczanie podstawy opodatkowania w przypadku podatku liniowego jest podobne w stosunku do rozliczania na zasadach ogólnych. Uzyskane przychodym pomnijeszamy o kwotę uzyskania przychodów. Tak jak wcześniej już wspomnieliśmy, niestety nie możemy skorzystać z ulg przysługujących nam w przypadku rozliczania podatku na zasadach ogólnych.

 

Jak rozliczyć podatek liniowy?

dochód = przychód – koszty

podstawa opodatkowania = dochód – ZUS – dostępne ulgi

podatek = podstawa opodatkowania x 19% stawka podatku

PIT z działalności gospodarczej = podatek – składka NFZ

 

Pamiętaj że ostatnio pojawiło się u nas kilka nowych działów naszego bloga. Zerknij koniecznie też do działu dotyczacego spółek oraz do działu na temat działnosci gopspodarczej. Bardzo zależy nam na zbudowaniu dużej ilości artykułów, które pomogą wam w prowadzeniu waszych biznesów. Jesli macie jakieś uwagi, sugestie lub prośby dotyczące kolejnych wpisów napiszcie nam o tym w komentarzach lub dajcie znać na naszej stronie na Facebook.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *