tel. 790 840 670

Clockwork - Wirtualne Biuro Poznań -Coworking - Tanio

Wirtualne Biuro Poznań
CENNIKMenu

Opodatkowanie PIT na zasadach ogólnych

19 kwietnia 2018 - BLOG - Podatki

Opodatkowanie PIT na zasadach ogólnych

Opodatkowanie PIT na zasadach ogólnych jest jedny z podstawowych sposobów opodatkowania wybieranych przez początkujących przedsiebiorców. Jest zdecydowanie bardziej korzystne dla osób zaczynających działalność gospodarczą ponieważ w pierwszym okresie (24 miesiące) płacą oni ulgową stawkę ZUS, a podatki które rozliczają mieszczą się w skali progresywnej. Większość przedsiębiorców w pierwszym okresie nie osiąga dochodów powyżej 85 528 zł. Więc mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. Skala podatkowa wynosi tutaj 18% i 32% w zależności od dochodu podatnika. Wynika to z art. 27 ustawy o PIT.

W przypadku kiedy przekroczysz kwotę dochodu powyżej 85 528 zł stopa opodatkowania wzrasta do 32%. Pamiętaj o tym ponieważ w przypadku dobrego roku finansowego zapłacisz prawie dwukrotność opodatkowania należnego do Urzędu Skarbowego.

Opodatkowanie PIT na zasadach ogólnych polega na kumulacji dochodów z działalności gospodarczej i połączeniu ich z dochodami z innych źródeł. Tak złożoną sumę pomniejszasz o przysługujące ci ulgi od dochodu – np przekazane darowizny oraz ulgi od podatku – np. ulga rodzinna lub koszty kwalifikowane.

Clockwork Poznań - podatki i księgowość

Kwota wolna od podatku

Kolejna ważna informacja to sytuacja kiedy twoje dochody nie przekraczają 8000 zł to jesteś zwolniony z zapłaty podatku. Wynika to z wysokości kwoty wolnej od podatku. Pamiętaj że brak obowiązku zapłaty podatku nie oznacza zniknięcia obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

 

Ulgi Podatkowe

W przypadku rozliczenia PIT na zasadach ogólnych podatnikowi przysługuje możliwość skorzystania z szeregu ulg podatkowych:

 

 

Rozliczanie strat

Przedsiębiorca ma także prawo odliczenia strat z poprzednich lat. Jeśli przedsiębiorca posiadał stratę w poprzednim roku ma on możliwość odliczenia od kwoty dochodu maksymalnie 50% straty z poprzedniego roku. Innymi słowy:

Jeśli w 2016 roku przedsiębiorca poniósł stratę w wysokości 10 000 zł. A w roku 2017 uzyskał dochód w wysokości 20 000 zł to kwota dochodu, która będzie podlegała opodatkowaniu będzie wynosiła 15 000 zł. Czyli 20 000 <2017> – ( 50% z 10 000 <2016> ) = 20 000 – 5 000 = 15 000.

50% straty z poprzednich lat może być wykorzystane przez następne 4 lata prowadzenia działalności.

Podatek PIT na zasadach ogólnych

Sposób obliczania podatku

Sposób obliczania podatku na zasadach ogólnych można przedstawić w ten sposób.

 

 

Jesli jesteście zainteresowanie innymi artykułami na temat prowadzenia działalności gospodarczej koniecznie otwórzcie ten link. Tutaj znajdują się artykuły z bloga na temat działalności gospodarczej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *